Bielsko – Biała: Marsz Żołnierzy Wyklętych

Po raz dziewiąty mieliśmy zaszczyt organizować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej, wspólnie z działaczami bielskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W tym roku rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych o godzinie 15:00 w Kościele Świętej Trójcy w Bielsku-Białej. Piękne, patriotyczne kazanie wygłosił Ksiądz Roman Dziadosz. Zaapelował do młodych ludzi, aby swoją postawę i charakter wzorowali na Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych.

Po Mszy Świętej o godzinie 16:00 rozpoczął się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ruszyliśmy w kierunku pl. Bolesława Chrobrego. Na miejscu przedstawicielka Młodzieży Wszechpolskiej kol. Dominika odczytała wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Wilki”.  Kol. Piotr z Obozu Narodowo-Radykalnego powiedział natomiast kilka słów na temat działalności oddziału Henryka Flamego „Bartka”. W tym czasie reprezentacje złożyły kwiaty pod tablicą przy ulicy Stojałowskiego.

 

Następnie weszliśmy w ulicę Krasińskiego, aby zatrzymać się przy tablicy upamiętniającej torturowanych więźniów. Tam kol. Adrianna Gąsiorek z Obozu Narodowo-Radykalnego wygłosiła kolejny wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”.

Marsz zakończył się w parku im. Juliusza Słowackiego odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

Dziękujemy grupie rekonstrukcyjnej oraz wszystkim za obecność!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *