Brygada: Wyjazd na Węgry

Wielkie święto narodowe na Węgrzech, jakim jest wybuch powstania węgierskiego z 1848 r., obchodzone 15 marca, jak zwykle przyciągnęło wielu Polaków, chcących również uczcić ten dzień. Oba nasze narody przez wiele lat walczyły o wolny i niepodległy kraj, okazując swoje męstwo i odwagę. Polacy także zapisali piękną kartę podczas węgierskiego powstania, czego dobitnym przykładem jest generał Józef Bem, który do dzisiaj cieszy się ogromnym szacunkiem wśród Madziarów. Kilkuosobowa reprezentacja ONR również uczestniczyła w obchodach organizowanych w Budapeszcie przez partię Jobbik. Mieliśmy także okazję pozwiedzać to piękne miasto, a co najważniejsze poznać Węgrów.

Wyjechaliśmy z Katowic 14 marca w godzinach wieczornych. Jechaliśmy przez Słowację. Wpierw zobaczyliśmy rekonstrukcje Huzarów. Później poszliśmy na wiec Jobbiku. Następnie zwiedzaliśmy miasto oraz za poznawaliśmy się z architekturą i zabytkami Budapesztu. Naszą uwagę przykuł m.in pomnik Arpada, gmach Parlamentu, na tle innych budynków wyróżniał się Dworzec Kolejowy. Sama rzeka Dunaj robiła piorunujące wrażenie. W piątek był koncert zespołów węgierskich. Grał Romantikus, lokalny bard i mniej znani artyści. Następnie integrowaliśmy się z Węgrami z Jobbiku. Wspólnie opowiadaliśmy o historii, działalności narodowej w obu krajach.

Bardzo zaciekawiła nas miejscowa kuchnia i zwyczaje, potwierdzamy, że kuchnia faktycznie jest bardzo dobra. Sami byli bardzo sympatycznie –  faktycznie, jak usłyszeli, że jesteśmy z Polski to entuzjastycznie do Nas podchodzili. Na własnej skórze przekonaliśmy się, jak prawdziwe są słowa „Polak Węgier dwa bratanki…”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *