Monika Dębek: Binge Watching – nałogowi oglądacze

Seriale — wszechobecne w życiu wielu ludzi, spotykane w codziennym życiu, w telewizji, w mediach. Sporo osób spędza swoje życie przed szklanym ekranem, niecierpliwie wyczekując kolejnego odcinka losów swoich ukochanych bohaterów.

Binge watching to zjawisko, o którym duża liczba ludzkości nie ma pojęcia, często nie wie nawet, że właśnie padła jego ofiarą.
Najprościej ujmując jest to zjawisko kompulsywnego oglądania seriali, czyli oglądania kilka odcinków naraz np. z wykorzystaniem różnego rodzaju nośników online, lub pamięci.
Według statystyk Polacy spędzająca przed telewizorem nawet 4.5 godziny dziennie. Pojawia się jednak większa liczba osób, która potrafi oglądać programy w telewizji nawet osiem godzin. Psychologowie twierdzą, że można już mówić w takich przypadkach o uzależnieniu. Są osoby, które nie wyobrażają sobie oglądania codziennie kilku odcinków serialu, niektórzy potrafią nawet, puszczać odcinek za odcinkiem marnując w taki sposób weekend, tydzień, a nawet miesiąc.

Oglądanie telenowel często powoduje utożsamianie się z ich bohaterami, powodując w efekcie nawet odczuwanie ich emocji. Niektórzy zaczynają tracić kontrolę nad czasem spędzanym nad oglądaniem mediów. Szczególnie młode osoby mogą tracić poczucie rzeczywistości i życie w toczących się odcinkach przenosić na swoje własne i chcieć upodabniać się do bohaterów, często tych negatywnych wzorców. Może to mieć bardzo poważne skutki psychiczne u młodzieży dorastającej, która nie jest często odporna, na to, co jest im przekazywane. Często dorastający młodzi ludzie mający skłonności do depresji, czujący się samotnie mają tendencje to oglądania w dużej ilości programów telewizyjnych, one zaś mogą jeszcze bardziej nasilać złe samopoczucie.

Nacjonalista zdecydowanie nie zalicza się do grona osób, spędzających całe dnie przed telewizyjnym szkłem chłonącym bezmyślnie wszystko, co serwowane jest przez szambo medialne. Mamy swoje pasje, które mają za zadanie nas rozwijać, pomagać w znoszeniu trudów codziennego dnia.
Trzeba uświadamiać także młodych ludzi, że spędzanie swojego wolnego czasu może być bardzo twórcze i nie musi kończyć się w domu, w czterech ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *